Rabat hos Basecamp

Basecamp Student er mere end bare et sted at bo - det er et hjem væk fra hjemmet

Luftfoto af en moderne, snoet, cylindrisk bygning med græsklædte tage omgivet af frodige grønne områder og træer. I nærheden ligger veje og boligområder med huse synlige i det fjerne.

Særligt for medlemmer af Danes Worldwide

Bevarelse af dansk statsborgerskab? Bo hos Basecamp i tre måneder

En måde at opfylde det såkaldte ‘opholdskrav’ i forbindelse med ansøgning om bevarelse af dansk statsborgerskab, er ved at have været registreret i folkeregisteret med bopæl i Danmark i minimum tre sammenhængende måneder (Læs mere om reglerne for bevarelse af dansk statsborgerskab).

Som særlig service til medlemmer af Danes Worldwide kan børn mellem 18 og 21 år leje en bolig hos Basecamp i tre måneder uden at være studerende. Dette gælder såfremt der er ledige boliger, hvilket hovedsageligt vil være muligt i sommerperioden.

Henvendelser omkring 3-måneders leje skal ske til Basecamps salgsdirektør på mads@basecampstudent.com. Husk at oplyse at du er medlem af Danes Worldwide samt promokoden, som du finder længere nede på siden.

Basecamp tilbyder som udgangspunkt kun boliger til studerende, dog er det muligt at booke Studioværelser til par, heraf minimum den ene skal være studerende.

I Lyngby har Basecamp dog et begrænset 1-4-værelses lejligheder, som kan lejes af alle på normale markedsvilkår.

Spar administrationsgebyret

Som medlem af Danes Worldwide sparer du/dit barn administrationsgebyret på 1000,- kroner, når du booker en bolig på Basecamps hjemmeside.

En person med briller og en blå skjorte står og smiler med armene over kors foran frodigt grønt løv.

Som forælder bosat i udlandet er det en stor tryghed at vide, at min datter bor på BaseCamp. Hun er omgivet af et støttende fællesskab og har adgang til de bedste faciliteter, hvilket giver mig ro i sindet, selvom jeg ikke er tæt på. Basecamp skaber et engagerende miljø for hendes ophold i Danmark ved at udvide hendes netværk med andre unge danskere, der er opvoksede i udlandet, fordybe sig i dansk kultur, og nyde studielivet.

Så selvom værelserne måske ikke er de billigste studieboliger, så er det alligevel ”priceless” for mig at vide, at hun bor et godt sted.

Peter Kristensen, Washington

Få adgang nu

Bliv medlem af Danes Worldwide

Medlemsfordele

  • Adgang til alle artikler og vidensbank
  • Juridisk rådgivning og rabat på sagsbehandling
  • Rabat på bl.a. online danskundervisning og sommerskole
  • Adgang til events og lokale netværk
  • Kun 70 kr. om måneden