Danes-træf er et sted, hvor vi fast kan mødes med andre, der kender til livet på tværs af landegrænser. Her er der plads til både de gode historier, de sjove oplevelser og de erfaringer og spørgsmål, der kan følge med et liv i udlandet eller med at vende hjem til Danmark – uden at man behøver at forklare det hele fra bunden.
Vi mødes onsdag den 2. september kl. 16.00 ved Frederiksberg Runddel, lige inden for porten til Frederiksberg Have fra Pile Allé. Hvis vejret tillader det, begynder vi med en gåtur i haven.
Bagefter fortsætter vi til Café Møs på John Winthers Plads, bag Frederiksberg Rådhus, hvor vi mødes over en kop kaffe eller noget andet at drikke.
Har du ikke mulighed for at deltage i gåturen, er du meget velkommen til at slutte dig til os på caféen fra kl. 17.00.
Danes-træf er nemme og uformelle at deltage i, og vi glæder os til at se jer.
Tilmelding
Andre arrangementer
-
Danes-Træf på Frederiksberg
Danes-træf er et sted, hvor vi fast kan mødes med andre, der kender til livet på tværs af landegrænser. Her er der plads til både de gode historier, de sjove oplevelser og de erfaringer og spørgsmål, der kan følge med at vende hjem til Danmark.
-
Online infomøde: Sommerskolen 2027
Sprogskole, undervisning om dansk kultur, sjove og kreative aktiviteter – og stedet, hvor livslange venskaber begynder. Vær med, når vi holder online infomøde om Sommerskolen 2027, og hør mere om sommerens sjoveste oplevelse for danske børn i udlandet.
-
Forfattersamtale med Verdensdamen Merete A. Baird
Kom og vær med til en underholdende og inspirerende aften i selskab med en ægte verdensdame.
-
Informationsaften i Flensborg
Har du brug for en opdatering om reglerne for familiesammenføring, statsborgerskab, pension, optagelse på dansk universitet eller flytning til Danmark? Og vil du gerne have en status på de politiske mærkesager, som Danes Worldwide arbejder på?

